Belvidere School Sport Awards Archive
Listed with the most recent years towards top of the page.
Netball | Athletics | Leadership Zoe Sadler Special Recognition for Achievement Outside of School Fiona Morfill Team of the Year Year 11 Boys Football Sports Woman of the Year Jaymie Kerr / Emily Morris Sports Man of the Year Harvey Plimmer |
||||
---|---|---|---|---|---|---|
7 8 9 KS4 |
Emily Pye Tilly Travis Emma Parry Emily Morris |
7 8 9 10 11 |
Eddie Stanton / Jess Perks Owen Thompson / Erin Williams-Hindle Dougie Harper / Kelly Payton Matthew Groome-Harrison / Ffion Collins Harvey Plimmer / Beth Cooke |
|||
Girls Football | Cricket | |||||
7 8 9 KS4 |
Alana Brathwaite Tia Parton Lou Bevan Amy Wardle |
7 8 9 KS4 |
Jay-Jay Perks Tom Simpson Joshua Perks Matthew Parry |
|||
Boys Football | Dance | |||||
7 8 9 10 11 |
Kieran Griffiths Ryan Taylor Jay Brownfield Joe Thompson Harvey Plimmer |
7 8 9 10 11 |
Fiona Morfill Grace Morris Lilli Breese Lauren Smith Serena Vitale |
|||
Boys Rugby | Rounders | |||||
7 8 9 10 11 |
Josh Topper Callum Edwards Joshua Perks William Shore Scott Binny |
7 8 9 KS4 |
Mia Kay Isabella Vitale Emma Parry Marianna Pancosta |
|||
Girls Rugby | PE Endeavour Award | |||||
8 9 KS4 |
Hannah Jennings Tayleur Evans Jaymie Kerr |
7 8 9 10 11 |
Daniel Blower / Tomas Cores-Birch Ella Mead Lou Bevan Jasmine Brathwaite Jordan Isaac |
|
||
Overall winners are in highlight |
Netball | Athletics | Outstanding Commitment Marianna Pancosta Leadership Marianna Pancosta and William Shore Special Recognition for Achievement Outside of School Joanne Savage Team of the Year Year 9 Netball Team Sports Woman of the Year Bethany Cooke Sports Man of the Year Daniel Parry (y11) |
||||
---|---|---|---|---|---|---|
7 8 9 KS4 |
Hannah Jennings Rhea Darby Jaymie Kerr Courtney Derricutt |
7 8 9 10 11 |
Isabelle Jagielka / Ryan Taylor Kelly Payton / Joe Scott-Stephens Amiya Mosely / Matthew Groome-Harrison Bethany Cooke / William Nankivell Megan Gough / Matthew Hodgson |
|||
Girls Football | Cricket | |||||
7 8 9 KS4 |
Tia Parton Tayleur Evans Jasmine Brathwaite Bethany Cooke |
7 8 9 10 11 |
Luke Sumner Joshua Perks Joe Thompson Matthew Wear Daniel Parry |
|||
Boys Football | Dance | |||||
7 8 9 10 11 |
Jacob Williams Joshua Perks Jacob Matthee Harvey Plimmer Liam Jones |
7 8 9 10 11 |
Grace Morris Emma Parry Sophie Ball Paige Thomas Jessica Harper |
|||
Boys Rugby | Rounders | |||||
7 8 9 10 11 |
Calum Edwards Douglas Harper Harry Hawker Scott Binny Jack Bevan |
7 8 9 KS4 |
Isabella Vitale Emma Parry Emily Morris Esme Deacon |
|||
Girls Rugby | Endeavour Award | |||||
8 9 10 11 |
Alison Birch Ffion Evans Bethany Cooke Hannah Nickless |
7 8 9 10 11 |
Freddie Duff / Daniel Parry Louise Bevan / Liam Jones Bethan Huxtable Thomas Halford Jacob Caddick |
|
||
Overall winners are in highlight |